www.

Dosud jste si neověřili žádnou doménu, učiňte tak!

GD >2.0, EXIF grafické knihovny

GD

Grafická knihovna GD je knihovna funkcí vytvořená panem Thomasem Boutellem a kolektivem pro dynamickou manipulaci s obrázky.

Nativně je vytvořená pro jazyk ANSI C, ale existují rozhraní do různých jiných programovacích jazyků. Knihovna může vytvářet obrázky typů GIF, JPEG PNG či WBMP. Podpora pro typ GIF byla z knihovny vyjmuta v roce 1999, kdy firma Unisys odvolala jistý volný typ licence udělený nekomerčním softwarovým projektům využívající LZW kompresi, mezi něž obrázek typu GIF patří. 7. července 2004, kdy firmě Unisys vypršela platnost jejího celosvětového patentu byla podpora pro GIF v knihovně GD opět povolena.

GD umí vytvářet obrázky z čar, mnohoúhelníků, textů (s použitím různých fontů), jiných obrázků a mnoha barev. Ve verzi 2.0 byla přidána podpora truecolor obrázků, alfa kanálů, převzorkování (pro hladkou a plynulou změnu velikostí truecolor obrázků) a mnoho dalších vlastností.

GD se dá s výhodou použít také ve spojitosti s PHP. Modifikovaná verze podporující různé nadstandardní funkce je přímou součastí PHP od verze 4.3. V dřívějších verzích byla podpora této knihovny možná, nikoli samozřejmá.

EXIF

Exif (zkratka z anglického Exchangeable image file format) je specifikace pro formát metadat, vkládaných do souborů digitálními fotoaparáty. Informace se vkládají do existujících souborových formátů, jako je JPEG, TIFF revize 6.0 a RIFF WAVE. Není ale podporován ve formátech JPEG 2000 a PNG. V PHP lze s těmito daty pomocí speciálních funkcí dále pracovat, číst je a např. zobrazovat na webových stránkách.

Na našich serverech podpora nechybí

Na našem serveru je patřičná verze PHP a samozřejmě také GD (verze 2.0 a vyšší) a EXIFu instalována pro použití našimi zákazníky. Detailní informace jsou k dipozici ve výpisu funkce PHPInfo či na samostatné stránce vypisující konfiguraci GD, GeoIP a dalších proměných našich serverů.

Související odkazy