www.

Dosud jste si neověřili žádnou doménu, učiňte tak!

Změna chybových hlášek 404 apod.

Co to jsou stavové kódy HTTP

Webový server při svém běhu odpovídá svým klientům (internetovým prohlížečům) na jejich dotazy (požadavek na zobrazení stránky) různými typy odpovědí. Pro komunikaci klienta se serverem v rámci služby WWW je použit protokol HTTP (HyperText Transfer Protocol), který při této komunikaci operuje s tzv. stavovými kódy. Pokud se například prohlížeč zeptá serveru na stránku index.html a taková stránka na serveru existuje a ani nic nebrání jejímu zobrazení, pak server mimo stránky jako takové pošle ve své odpovědi také stavový kód 200, který se překládá jako OK - tedy že vše je v pořádku a stránka byla zaslána.

Další běžné stavové kódy zasílané serverem jsou například 404 - Not found (soubor nenalezen) nebo 403 Forbidden (Přístup odmítnut). Kompletní přehled stavových kódů HTTP je k nahlédnutí v dokumentu zvaném RFC 2616 - stavové kódy HTTP 1.1 protokolu. Pokud nastane některý z chybových stavů je možné prohlížeč přesměrovat na libovolnou uživatelskou stránku.

Změna cílových stránek při různých stavových kódech HTTP

A jak toho docílit? Existují dvě možnosti. Tou první je nám napsat na náš helpdesk požadavek, který bude obsahovat číslo chybového kódu a adresář v rámci Vašeho virtuálního serveru, v němž budou uloženy webové stránky, které se mají zobrazit pravě v okamžiku, kdy onen chybový kód nastane. My pak toto nastavení provedeme přímo v systémové části - na centrální konfiguraci webového serveru Apache.

Druhou, pro technicky zdatnější jedince zajímavější alternativou pak může být možnost tohoto nastavení vlastními silami v rámci konfigurace souboru .htaccess. Naše servery podporují plné využití tohoto mocného uživatelsky konfigurovatelného souboru. Pokud se budete chtít informovat na podrobnosti, následujte tyto odkazy: Plná podpora .htaccess či Změna chybových kódů pomocí souboru .htaccess.