www.

Dosud jste si neověřili žádnou doménu, učiňte tak!

Technická podpora - Elektronická pošta

« Seznam témat

O co jde?

Řekne-li se elektronická pošta, asi každý si představí textová sdělení psaná na počítači a zasílaná přes Internet někomu jinému, kdo vlastní stějně jako Vy nějakou schránku elektronické pošty. Máte-li u nás hosting, je možné zřídit si e-maily na Vaší vlastní doméně.

Obecný tvar jakéhokoliv e-mailu je cokoliv@domena.koncovka. Máte-li tedy např. doménu mwtest.cz, která patří Vaší společnosti MWTEST, s.r.o., v níž jste ředitel, budete nejspíše používat e-mail ve tvaru reditel@mwtest.cz. Část před zavináčem je jen a jen na Vašem vlastním zvážení. Zde lze definovat cokoliv si vzpomenete, bude-li tento řetězec tvořen povolenými znaky. To jsou hlavně písmena (bez diakritiky), čísla, znak pomlčky či znak tečky. Za zavináčem je vždy Vaše registrovaná doména.

Objednáte-li si u nás některý webhostingový či mailhostingový tarif, máte na výběr, zda chcete založit elektronickou poštu. Pokud je Vaše odpověd kladná, zašleme Vám v závěrečné zprávě o zřízení virtuálního serveru přístup do administrace, kde je možné e-maily kompletně spravovat vlastními silami. Případně můžete o zřízení konkrétních e-mailových schránek požádat nás, rádi je pro Vás zřídíme.

Konfigurace poštovního klienta

Základní data jak nastavit poštovního klienta jako je například Outlook Express jsou následující:

Obecné nastavení elektronické pošty
 • Název serveru příchozí pošty (POP3/IMAP): [nazev_serveru].mediaweb.cz
 • Název serveru odchozí pošty (SMTP) : [nazev_serveru].mediaweb.cz
 • Název účtu (uživatelské jméno): vždy celá e-mailová adresa ve tvaru schránka@doména.cz (např. info@mediaweb.cz)
 • Heslo: heslo do pošty, které Vám bylo zasláno e-mailem, resp. které jste si sami nastavili v administraci.
 • Server odchozí pošty - zaškrtnout políčko Server požaduje ověření a ujistit se, že je v Nastavení této volby dále zaškrtnuto Použít stejné nastavení jako pro server příchozí pošty.

[nazev_serveru].mediaweb.cz je obecný tvar, který v praxi nahradíte konkrétním názvem serveru, kde běží eletronická pošta pro Vaši doménu a byl Vám v minulosti zaslán ve zprávě o zřízení virtuálního serveru. Může jím být např. asterix.mediaweb.cz, obelix.mediaweb.cz atp.

Častou chybou bývá nastavování jmen poštovních serverů jako pop3.mail.mediaweb.cz, smtp.mail.mediaweb.cz, pop3.mediaweb.cz apod. Žádné takové tvary neexistují a nikdy neexistovaly! Správný tvar poštovního serveru je ve všech případech skutečně [nazev_serveru].mediaweb.cz. Pozor také na kolonku uživatelské jméno, kam je nutné vyplnit nejen část před zavináčem, ale komplet Vaši celou e-mailovou adresu!

Pokud Vás zajímá konkrétní nastavení některých běžně používaných klientů eletronické pošty, můžete využít naše pomocné obrázkové manuály pro programy Outlook Express nebo Microsoft Outlook.

WebMail

Pro čtení/psaní pošty je možné použít také WebMail. Nemusíte tak vlastnit žádného poštovního klienta a stahovat e-maily k sobě do počítače. Na e-mail se dostanete přes klasický prohlížeč webových stránek. Toto má také tu výhodu, že pošta zůstavá na serveru a je pomocí WebMailu dostupná odkudkoliv, kde je připojení na Internet.

Poštovní klienti & limity

Jako standard je pro naše zákazníky připravena možnost práce se svou schránkou elekronické pošty přímo na počítači klienta. Poštu si můžete stáhnout pomocí protokolů POP3 či IMAP, připadně ji také odesílat pomocí protokolu SMTP. Nastavení klientů eletronické pošty viz výše.

Standardní velikost všech e-mailových schránek je neomezená, tzn. že se nezapočítávají do předkoupeného prostoru na disku. Z druhé strany toho opatření není zamýšleno pro podporu datových skladů! Více viz neomezená velikost poštovní schránky. Počet schránek je omezen na základě objednaného webhostingového či mailhostingového tarifu.

Administrace

Veškeré nastavení Vašich poštovních schránek si můžete dělat sami, a to na adrese http://mailadmin.mediaweb.cz. Mezi základní funkce patří kupříkladu definice, modifikace či výmaz schránek, změna hesel, jmen, přesměrování, správa alisů či Mailing listů. Připravili jsme pro Vás komplet obrázkový manuál pro aplikaci QmailAdmin - správa e-mailů.

Odesílání pošty

Náš SMTP server (server určený k odesílání pošty) je z bezpečnostních důvodů nakonfigurován tak, že po odesílateli požaduje autorizaci. V praxi se tak může dít dvěma způsoby. Doporučujeme však posílat SMTP serveru uživatelské jméno a heslo, stejně jako to děláte u serveru příchozí pošty (POP3, IMAP). Pro detailní informaci si prosím přečtěte článek 2 možnosti SMTP autorizace.

Upozornění na příchozí e-mail na mobilním telefonu

 • Přihlašte se do aplikace http://mailadmin.mediaweb.cz
 • Klikněte na odkaz "Email Accounts".
 • Zde dále v seznamu definovaných e-mailových adres klikněte na červené tlačítko "Modify User" u konkrétního e-mailu, který se chystáte upravit.
 • Na následující stránce přepněte přepínač do polohy "Enable Forward"
 • Do políčka "Forward Email To:" napište svůj mobilní(*) či jakýkoliv jiný e- mail, na který si přejete poštu dále směrovat
 • Jako poslední akci zaškrtněte tlačítko "Enable Save Copy and Forward" na hodnotu ano - to způsobí, že se Vám na zadaný e-mail pošle pouze kopie, ale původní e-mail ve schránce na serveru zůstane.
 • Hodnoty uložte tlačítkem "Modify user" a vše je hotovo.

* Mobilní e-mail dostanete od svého mobilního operátora: pro sít T-mobile má tvar uzivatelske_jmeno@t-email.cz, pro Eurotel +420číslo@sms.eurotel.cz a pro Vodafone uzivatelske_jmeno@vodafonemail.cz